چند دلیل شکستن دندان: - دندانپزشک

چند دلیل شکستن دندان:

چند دلیل شکستن دندان:

چند دلیل شکستن دندان:

بیماری‌ها و مشکلات زمینه‌ای

سیاری از بیماری‌ها و مشکلات زمینه‌ای می‌توانند موجب شکننده شدن دندان‌ها شوند. برای مثال ممکن است شما به طور ژنتیکی و ارثی مینای دندان ضعیف و آسیب‌پذیری داشته باشید. برخی بیماری‌های ژنتیکی نیز می‌توانند بر جنس لایه داخلی دندان تاثیر بگذارند. هر دوی این عوامل ارثی، موجب می‌شوند که دندان‌های شما به راحتی بشکنند. بیماری های لثه پیشرفته و وخیم نیز موجب شکننده شدن دندان‌ها می‌شوند. در صورتی که بیماری لثه درمان نشود، التهاب لثه موجب التهابات جدی‌تر در اطراف دندان می‌شود و استخوان را تضعیف می‌کند. درست مانند دیگر استخوان‌ها در بدن ما، دندان‌ها نیز تحت تاثیر پوکی استخوان و بیماری‌های کلیوی (که موجب کاهش جذب کلسیم می‌شوند) قرار می‌گیرند.

داشتن برخی عادات غلط در زندگی نیز موجب تضعیف دندان ها می‌شود. برای مثال، هرچند مسواک زدن منظم دندان‌ها بسیار ضروری است اما بیش از اندازه مسواک زدن یا مسواک زدن با فشار زیاد موجب آسیب به مینای دندان می‌شود و در نتیجه دندان شما در برابر پوسیدگی و شکسته شدن بیشتر آسیب‌پذیر خواهد بود.

چگونگی تغذیه شما و غذاهایی که می‌خورید نیز در سلامت دندان‌ها تاثیر دارد. خوردن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی یا شیرین و نوشابه‌های گازدار موجب می‌شود که دندان‌های شما ضعیف شوند. خوردن مداوم میان وعده‌های غذایی باعث می‌شود که محیط دهان شما مداوما اسیدی باشد و در نتیجه مینای دندان آسیب ببیند. تغییر ناگهانی دمای دندان بر اثر خوردن نوشیدنی یا غذای بسیار سرد یا گرم نیز موجب انقباض و انبساط بافت دندان و ترک خوردن آن می‌شود. اگر شما به طور کلی تغذیه مناسبی نداشته باشید نیز دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی شده و دندان‌های شما ضعیف و شکننده می‌شوند.

دندان قروچه

یک نفر از هر سه نفر، به دندان قروچه مبتلا هستند. فشردن و ساییدن دندان‌ها به همدیگر به تدریج موجب خوردگی و فرسایش دندان خصوصا در سطحی که با آن غذا را می‌جوید، می‌شود. زمانی که مینای دندان شما تضعیف می‌شود، بسیار شکننده و آسیب‌پذیر شده و ممکن است دندان شما حتی با کوچکترین فشار بشکند یا ترک بردارد. اگر به دندان قروچه مبتلا هستید می‌توانید با استفاده از یک گارد محافظ دندانی، از دندان‌های خود محافظت کنید. گارد یک نوع وسیله حفاظتی پلاستیکی است که مانند یک روکش روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و از آسیب دیدن آنها جلوگیری می‌کند. از آنجایی که بسیاری از افراد به دندان قروچه مبتلا هستند، معمولا پزشکان، استفاده از گارد در هنگام خوابیدن در شب را توصیه می‌کنند.

ورزش‌های پربرخورد

وارد شدن ضربه به دهان، یکی از شایع‌ترین علت شکستگی دندان‌ها است، بنابراین انجام ورزش‌های پربرخورد، خطر شکستن دندان‌ها را افزایش می‌دهد. زمین خوردن، برخورد با بازیکنان دیگر و یا اصابت توپ یا راکت با صورت می‌تواند موجب شکسته شدن یکی یا چند دندان شود. اگر شما به ورزش‌های پربرخورد مانند‌ هاکی، بسکتبال، بیس‌بال و فوتبال آمریکایی مشغول هستید، بسیار مهم و ضروری است که در هنگام ورزش کردن از گارد مخصوص دندان استفاده کنید.

پوسیدگی دندان‌ها

باکتری‌هایی که موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، در واقع اسیدی تولید می‌کنند که مینای دندان را می‌خورد و موجب تغییر رنگ آن می‌شود. دندان‌هایی که جرک و پلاک دارند به احتمال بسیار بیشتری شکسته می‌شوند و در ادامه، شکستگی دندان یا ترک خوردن دندان نیز موجب صدمه بیشتر می‌شود چرا که باکتری می‌تواند به بخش داخلی دندان نفوذ کند. اگر ریشه دندان شما عفونت کرده است، لازم است عصب کشی انجام دهید و روی دندان شما روکش قرار داده شود تا از شکسته شدن دندان در آینده پیشگیری شود.

تغذیه نامناسب

غذایی که می‌خورید ارتباط مستقیمی با احتمال شکستگی دندان شما دارد. خوردن غذاهای شیرین، چسبناک یا اسیدی موجب از بین رفتن مینای دندان شما می‌شود و در نتیجه دندان شما در برابر پوسیدگی آسیب پذیر  خواهد بود. علاوه بر این خوردن میان وعده‌های که فشار مضاعف به دندان شما وارد می‌کند، احتمال آسیب‌دیدگی دندان را بالا می‌برد. توصیه می‌شود که از جویدن یخ، آب‌نبات و یا هر چیزی سخت دیگری خودداری کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
1
Scan the code
سلام
چگونه می توانم کمک کنم؟